مجتمع آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان Educational Complex of IUT

فرسودگی تحصیلی

فرسودگی تحصیلی 

فرسودگی تحصیلی نقطه مقابل اشتیاق تحصیلی است .فرسودگی تحصیلی به حالتی از خستگی عاطفی(خستگی ناشی از وظایف و الزامات تحصیلی ،حس بد بینی و عدم علاقه به وظایف تحصیلی،احساس عدم صلاحیت به عنوان یک دانش آموز )اشاره دارد که ممکن است به مشکلاتی مانند افسردگی ،اضطراب و نا امیدی منجر شود.

دغدغه و نگرانی نسبت به نمرات درسی ،شک و تردید نسبت به آینده ،رضایت پایین از عدم تعادل بین زندگی شخصی و زندگی تحصیلی و سطح پایین دریافت حمایت از همسالان و دوستان با فرسودگی تحصیلی مرتبط است .

عوامل متعددی بر فرسودگی تحصیلی افراد تاثیر میگذارد . از جمله مهمترین آن کمال گرایی خود فرد یا کمال گرایی والدین و اولیای مدرسه است که باعث کنترل و مسئولیت پذیری شدید در فرد شده و فرصت تفریح ،استراحت و کسب انرژی برای تلاش مجدد را از فرد می گیرد. در شرایط کمال گرایی مسئولیت پذیری  فرد به صورت افراطی است و باعث می شود ،پس از یک دوره تلاش و اشتیاق تحصیلی ،انرژی فرد تحلیل رفته و دچار فرسودگی و بی رمقی گردد.

مسلش(1981)برای فرسودگی سه مرحله را توصیف می کند:

مرحله  اول خستگی عاطفی

در این مرحله اشتیاق و ذوق فرد برای تلاش کاهش می یابد،این مرحله در خیلی از دانش آموزان پس از گذشت چند ماه از سال تحصیلی مشا هده می شود. چنانچه یک دوره استراحت و بازیابی انرژی روانی وجود نداشته باشد شرایط بی رمقی شدید تر شده و وارد مرحله دوم یعنی مسخ شخصیت می شود. در این مرحله علاوه بر خستگی عاطفی فرد در وضعیتی قرار می گیرد که افت تحصیلی ،عدم آمادگی برای پاسخگویی به سوالات یا توبیخ شدن برایش اهمیتی ندارد. ادامه شرایط پر استرس و تشدید وظایف و تقاضاهای تحصیلی فرد را وارد مرحله سوم می کند.این مرحله اختلال در عملکرد نام دارد.

در این مرحله عملکرد تحصیلی فراگیر اعم از شرکت در کلاس و مدرسه ،انجام تکالیف درسی ،پایبندی به برنامه تحصیلی دچار آسیب شده و حتی موجب فرار از مدرسه ،غیبت غیر موجه و گاهی تصمیم به ترک تحصیل و یا انصراف از تحصیل می شود .

بنابراین زمانی که انرژی فرد کاهش پیدا می کند نسبت به وظایف تحصیلی بی اهمیت شده ودر نتیجه آن دست به فعالیت های خود ناتوان سازی می زند یعنی به فعالیت هایی که با انجام وظایف تحصیلی ارتباط دارداشتیاق نشان نمی دهد.و از آن فرار می کند.

برگرفته از کتاب آسیب شناسی و مشاوره تحصیلی نوشته دکتر احمد صادقی

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...